Rendhagyó „ütőhangszerek” az operairodalomban

2016. április 30-án került sor annak az előadásnak a megrendezésére, melyet a NTP-MOI-15-0050 pályázat keretén tartottunk. Az előadás résztvevői, iskolánk ütő tanszakának tagjai voltak, meghívott vendégünk pedig (iskolánk volt növendéke) Csige Attila volt. Ő jelenleg a Magyar Állami Operaház Timpani művésze.

IMG_0099
A növendékek nagy várakozással tekintettek az előadásra. A bemutatott ütőhangszereknek a többségét már ismerték, de ezeknek különleges használatáról az operairodalom remekműveiben kevés ismeretük volt. Többek között a gyerekek megismerkedhettek – illetve multimédiás eszközök segítségével láthatták, hallhatták – ezen hangszerek funkcióit, szerepeit, megszólaltatási lehetőségeit az operák cselekményeiben.

IMG_0096

Bemutatásra kerültek kézi hangszerek: csörgődob, kasztanyett, triangulum- Bizet: Carmen című operájából; harangok különböző formái: harangjáték, billentyűs harangjáték: Mozart: Varázsfuvola című operájából; csőharang, templomi harangok Puccini operáiból; xilofon, billentyűs xilofon Bartók: Kékszakállú herceg vára című operájából; különböző fémlemezek a vihar jelenetekben, illetve szélgép használata Korngold: A halott város című operájában.
Attila, mindezeket a hangszereket, zenei részleteket rendkívül érdekes, interaktív előadásban mutatta be, melyért a növendékek nevében is nagy – nagy köszönettel tartozunk.